jacek.ad jacek.ad
1273
BLOG

Notka dedykowana dla Pana Artymowicza

jacek.ad jacek.ad Rozmaitości Obserwuj notkę 29

Nie pisałem tej notki,ale otrzymałem zgodę na wklejenie notki fotoamatora,który jest ukryty.

Raport KBWL pozostawia wiele do życzenia w kwestii precyzyjności sformułowań i dokładności opisu. Nie wyczerpuje również całości problematyki związanej z tragedią Smoleńską, a w znacznej części przypomina nieudolny plagiat pracy dyplomowej – z tym wyjątkiem, że ci, co go sporządzili nie są nieuczciwymi studentami lecz członkami komisji państwowej. Raport powinien więc być nie tylko dokładny i obiektywny, bez wycieczek w stronę  alternatywnej rzeczywistości, ale przede wszystkim powinien zawierać bardzo dokładnie zweryfikowane dane źródłowe, na których przecież opiera się całą dalsza analiza. W przypadku raportu KBWL tak jednak nie jest. Komisja posługuje się danymi w sposób wybiórczy, używając liczb w takiej konfiguracji, jaka pasuje do dalszej narracji. A narracja ta zmierza w kierunku wszystkim znanym – obarczenia odpowiedzialnością tych, którzy już nie mogą się bronić.

Usilna próba dopasowania parametrów odczytanych z rejestratorów pokładowych Tupolewa, do tego, co zdarzyło się w Smoleńsku prowadzi do kuriozalnych przekłamań. Jednym z przykładów takich przekłamań jest choćby manipulacja czasem, której nie da się ukryć, bo najważniejsze dane zostały przedstawione w załącznikach do raportu i opublikowane.

Na nic zdadzą się próby porównywania i dopasowywania , wydawałoby się , podobnych liczb. Różnica czasu rzędu kilku sekund oznacza błąd w określeniu położenia samolotu w płaszczyźnie poziomej od zera do ok. 300 metrów.

Policzenie tego jest stosunkowo proste, jeśli wiemy, że samolot poruszał się z prędkością ok. 70 m/s i w czasie kilku sekund mógł przelecieć kilkaset metrów.

Raport KBWL zawiera szereg załączników, w których przedstawiono tabelarycznie parametry lotu Tupolewa, oraz działanie urządzeń pokładowych. Jako pierwszym posłużę się załącznikiem nr 4 i  tabelą 1 określającą „parametry lotu samolotu Tu-154M nr 101 oraz wartości identyfikujące położenie jego organów sterowania w siedmiu charakterystycznych punktach”

Celowo posłużyłem się tutaj dokładnym cytatem podpisu pod tabelą , aby zwrócić uwagę na nieudolność plagiatu, a w tym przypadku tłumaczenia z języka rosyjskiego. O ile wiem w języku polskim powinno to brzmieć : urządzeń sterowania.

Można więc w tym przypadku założyć, że tabela o której mowa, pochodzi ze źródeł rosyjskich, zaś wszelkie wartości nie zostały przez KBWL zweryfikowane samodzielnie.

Dalsza część tekstu na http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=3676

Zapraszam również do oceny porównania zdjęcia dwóch elementów 

1. Zdjęcie fragmentu Tupolewa z prezentacji prof, Jana Obrębskiego, podczas Konferencji Smoleńskiej

2. Fragment bomby z Bostonu

 

Pod komentarzem"W kapeluszu Panama"fotoamator zamieścił takie zdanie"Bardzo by mi zależało aby komentarz ten zadedykować panu Arytmowiczowi a zwłaszcza nadmienić w nim, że chętnie zapoznałbym się z oceną porównania zamieszczonych zdjęć. Niezmiernie mnie interesuje jego opinia naukowca ;)"

Mam nadzieję,że pan Artymowicz odpowie na zadane pytanie.

 

fotoamator.salon24.pl/511034,zamach-w-smolensku-problemy-z-czasem-i-wysokoscia#comment_7722828

jacek.ad
O mnie jacek.ad

Jestem niespotykanie spokojnym człowiekiem,ale ironia i sarkazm pomagają mi znosić głupotę innych.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości